Konkurencyjne środowisko zawodowe, z jakim mamy aktualnie do czynienia, sprawia, że osoby poszukujące pracy muszą zrobić wszystko, co możliwe, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w konkretnej organizacji. W szczególności warto skupić się na solidnie przygotowanym CV, które stanowi wizytówkę oraz pierwszy punkt kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Co robić, żeby zwrócić na siebie uwagę rekruterów przeglądających dziesiątki podobnych dokumentów i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?
Gdy zapoznasz się z tym krótkim przewodnikiem na temat tworzenia CV, opracujesz idealny życiorys, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse podczas rekrutacji na wybrane stanowisko!
Jak napisać CV krok po kroku? Sekcje, które powinien zawierać życiorys
W dobrym CV nie może zabraknąć kilku ważnych elementów. Na wstępie należy umieścić dane kontaktowe – imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail, który powinien brzmieć profesjonalnie (wskazane jest unikanie niepoważnych nazw użytkownika, na przykład tych kojarzących się ze śmiesznymi pseudonimami). W początkowej części życiorysu powinna znaleźć się sekcja z podsumowaniem zawodowym. Ma to być krótka, lecz treściwa charakterystyka kwalifikacji, doświadczenia oraz aspiracji kandydata biorącego udział w rekrutacji, ukazująca go w jak najlepszym świetle i zachęcająca rekrutera do zapoznania się z dalszą częścią przesłanego curriculum vitae.
Trzon idealnego CV stanowi wyczerpujący opis doświadczenia. Trzeba wymienić tutaj poprzednie miejsca pracy, z nazwami firm, zajmowanymi stanowiskami, okresami zatrudnienia, oraz listą obowiązków i dokonań. Zwłaszcza przy tym ostatnim punkcie należy pamiętać o podawaniu konkretnych wyników i liczb, które jednoznacznie potwierdzą osiągnięte sukcesy. Następna jest sekcja poświęcona wykształceniu, zawierająca informacje o szkołach, do jakich się uczęszczało, zdobytych tytułach naukowych oraz ukończonych kursach i szkoleniach (zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z branżą, w jakiej poszukuje się zatrudnienia).
Kolejnym istotnym elementem CV są umiejętności – twarde (np. znajomość języków obcych, zdolność obsługi programów komputerowych lub posiadanie specjalistycznych uprawnień potwierdzonych oficjalnymi certyfikatami) oraz miękkie (np. komunikatywność, kreatywność, odporność na stres, asertywność, empatia albo elastyczność). Opcjonalnie można wspomnieć też o swoich zainteresowaniach. Jednak warto zwrócić uwagę na to, żeby opisane hobby było przynajmniej w pewnym zakresie powiązane z obraną ścieżką rozwoju kariery zawodowej – wtedy kandydat zaprezentuje się jako osoba o szerokich horyzontach, a przedstawione pasje będą świadczyły o dodatkowych atutach, jakimi dysponuje i może wykorzystać podczas realizacji powierzonych obowiązków.
Najczęstsze błędy przy tworzeniu CV
Tworzenie CV to proces, w którym łatwo o pomyłki mogące nawet przekreślić szanse na znalezienie zatrudnienia. Czego należy się wystrzegać? Jednym z najpopularniejszych błędów jest brak aktualnych danych kontaktowych. Ponadto za mankament uznaje się niedbałość językową (np. liczne literówki), dlatego przed wysłaniem zawsze trzeba dokładnie sprawdzić poprawność opracowanej treści lub poprosić kogoś o jej przeczytanie.
Wśród najczęściej występujących problemów wymienia się także przygotowywanie uniwersalnego życiorysu i rozsyłanie go do różnych firm, zamiast każdorazowego dostosowywania zawartości dokumentu do konkretnej oferty pracy. Wielu kandydatów popełnia błąd polegający na tworzeniu zbyt długiego i szczegółowego CV, które przytłacza ilością przekazywanych informacji, lecz tak naprawdę nie eksponuje kompetencji zawodowych pożądanych na danym stanowisku.
Zasady pisania CV – podsumowanie
Przygotowanie skutecznego CV to sztuka zaprezentowania własnych mocnych stron w interesujący sposób, a także atrakcyjnego opisania swoich umiejętności (twardych i miękkich), wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego. W celu potwierdzenia wiarygodności podawanych informacji należy przytoczyć konkretne przykłady, zatroszczyć się o czytelną strukturę dokumentu, a także wystrzegać się typowych błędów przy pisaniu życiorysu. Poświęcenie czasu oraz wysiłku na dopracowanie CV jest wyrazem zaangażowania kandydata. To dla niego inwestycja w przyszłość, która z pewnością zaowocuje udziałem w większej liczbie rozmów rekrutacyjnych, a więc przybliży do zdobycia wymarzonej, rozwijającej oraz dobrze płatnej pracy.
SEKCJA FAQ
Od czego zacząć pisać CV?
Pisanie CV trzeba zacząć od zebrania wszystkich niezbędnych informacji dotyczących najważniejszych osiągnięć zawodowych. Następnie wybiera się odpowiedni szablon życiorysu i wypełnia poszczególne sekcje – w pierwszej kolejności będą to dane osobowe oraz opis obecnego stanowiska lub ostatniego, na jakim się pracowało. Pisząc o doświadczeniu, należy cofać się coraz bardziej w przeszłość, a więc zastosować tak zwaną odwróconą chronologię.
Czego nie pisać w CV?
W CV nie powinno się podawać zbyt osobistych informacji (np. stan cywilny), nieprawdziwych danych oraz ogólnikowy fraz bez pokrycia.
Co musi zawierać CV?
Podstawowe elementy, z jakich powinno składać się CV (curriculum vitae) to: dane kontaktowe, podsumowanie zawodowe lub cel zawodowy, doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności.
Czy w CV trzeba umieszczać zdjęcie?
Umieszczanie zdjęcia w CV jest opcjonalne, ale decydując się na dodanie fotografii, trzeba zadbać, żeby była ona profesjonalna i aktualna, a ukazana na niej osoba powinna być ubrana w formalny strój.
Czy warto korzystać z szablonów CV?
Tak, warto inspirować się gotowymi szablonami CV. Zapoznając się ze wzorami przykładowych życiorysów, można zadbać o zachowanie profesjonalnego i czytelnego wyglądu dokumentu, oszczędzając czas i ułatwiając sobie uporządkowanie informacji. Jednak poleca się przynajmniej w pewnym stopniu spersonalizować swoje CV, żeby wyróżnić się na tle konkurentów na rynku pracy.